XII Ogólnopolski Zjazdu Dużych Rodzin już za nami!


2 czerwca 2024 r.

W ubiegły weekend 120 rodzin z całej Polski wzięło udział z XII Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin. Miastem goszczącym był Tomaszów Mazowiecki.

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2024 r. w Tomaszowie Mazowieckim odbył się XII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, którego organizatorami byli Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz Miasto Tomaszów Mazowiecki. W wydarzeniu uczestniczyło 120 rodzin z trojgiem i więcej dzieci, co dało około 700 osób z całej Polski.

Hasło Zjazdu – „Miłość, szczęście, bezpieczeństwo - Rodzina To ma"   – miało na celu podkreślenie, że w rodzinie można odnaleźć najważniejsze wartości  i zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby niezbędne do rozwoju i zapewnienia dobrostanu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Tegoroczny Zjazd był o tyle wyjątkowy, że odbywał się w 10 rocznicę podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o Karcie Dużej Rodziny.

Tegoroczny Wieczór Otwarcia bogaty był w wiele wyjątkowych chwil, począwszy od  uroczystego przecięcia wstęgi  którego dokonali Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Pan Marcin Witko, Zarząd ZDR3+, Rodzina Zjazdowa Państwa Dziubałtowskich oraz nasi dostojni goście Minister Infrastruktury Pan Dariusz Klimczak oraz Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Pani Ewa Wendrowska. Kolejną  ważną chwilą było wręczenie Certyfikatu Samorządu Przyjaznego Rodzinie dla Gminy Miasta Inowłódz,  który odebrał  sam Burmistrz Pan Bogdan Kącki. Następnie świętowaliśmy 10 lecie Oddziału Łódzkiego i jubileusz Karty Dużej Rodziny.

              

 

 

Cały program uświetniły występy bardzo utalentowanych dzieci i młodzieży z Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.  Byli to artyści z Grupy "Singgirls", Grupa Wokalni,  Akademia Tańca Sportowego Aster oraz  Akademii Sztuki Walki. Wieczór zakończył się wspólnymi zabawami i tańcami prowadzonymi przez Aleksandrę i Dominika Jakubczyków z grupy Klaunik. Podczas integracji nie zabrakło innych atrakcji. Powiatowy Urząd Pracy przygotował quizy dla całych rodzin, a malowanie buziek Powiatowe Centrum Animacji Społecznych w Tomaszowie.
Dzięki przychylności Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim  zrealizowaliśmy zadanie publiczne pt. „Zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz konkurs dla rodzin z dziećmi podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin” w ramach którego  przyznaliśmy  nagrody za znajomość walorów turystycznych  pięknej Doliny Pilicy.  Koło ZDR 3+ w Inowłodzu robiło  również warsztaty z origami. Koło ZDR 3+ z Wrocławia przyjechało do nas z wernisażem: „Wielodzietni wielobarwni”. Piękne warkoczyki zaplatała nasza niesamowita koleżanka Ania z biura Karty Dużej Rodziny.

           

    

   

W trakcie całego Zjazdu uczestnicy mogli korzystać z infrastruktury Areny Lodowej tj. toru „Ninja Warrior”, gokartów i dmuchańców.

W piątkowy wieczór odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Rzeczywistych ZDR 3+. Podczas WZCR wybrano nowy Zarząd, przedstawicieli WZC do Rady Krajowej oraz Komisję Rewizyjną. Przedstawiono i zatwierdzono sprawozdanie finansowe z mijającej kadencji oraz sprawozdanie merytoryczne Zarządu za lata 2019-2023 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Zgodnie ze Statutem, do kandydowania na stanowisko Prezesa uprawniony był jeden kandydat Radosław Waszkiewicz, który po przedstawieniu wskazanego przez siebie składu Zarządu, został wybrany większością głosów nowym Prezesem Związku na kolejną kadencję.

Wieloletni Członek Zarządu Andrzej Wach, który pełnił swoją funkcję w Zarządzie ZDR 3+ od 2013 roku złożył rezygnację.

Mocą wyborów Walnego Zgromadzenia, w skład nowego ZARZĄDU weszli Radosław Waszkiewicz, Łukasz Wojdak,
Szymon Wytykowski, Anna Przerwa oraz Agata Arciszewska.

W sobotę przed południem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, animacyjnych oraz sportowych, m.in. zajęciach na basenie, kręglach, parku linowym, warsztatach ze strzelectwa sportowego, paramilitarnych, wokalnych. Każde dziecko, niezależnie od wieku, mogło znaleźć coś dla siebie.

         

W tym czasie rodzice mogli uczestniczyć w panelu społeczno - ekonomicznym pt.: „Karta Dużej Rodziny - 10 lat współpracy ponad podziałami Związku Dużych Rodzin z rządem, samorządami i biznesem”.

Gośćmi części oficjalnej Zjazdu byli:

- Prezydent RP w latach 2010-2015 Bronisław Komorowski

- Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz

- Doradca Społeczny Prezydenta RP Andrzeja Dudy Alvin Gajadhur

- Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak

- Posłanka na Sejm RP X kadencji Jolanta Zięba-Gzik

- Doradca Prezydenta Andrzeja Dudy, dama Orderu Orła Białego Zofia Romaszewska

- Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w latach 2019-2023 Barbara Socha

- Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk

- Członek Zarządu Lidl Polska Jan Słowik

- Przewodniczący zespołu ekspertów ZDR 3Plus Profesor Marek Kośny

- Ekonomista, członek zespołu ekspertów ZDR 3+  Profesor Łukasz Hardt

- Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska

- Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Tomasz Krupski

 

Podczas Panelu jako pierwszy wystąpił Pan Alvin Gajadhur, Doradca Prezydenta Andrzeja Dudy. Odczytał on list od Pary Prezydenckiej skierowany do uczestników Zjazdu. 

-    

 

Prezydent Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że „Karta Dużej Rodziny to symbol naszej troski o rodziny wielodzietne i dowód na to, że współpraca ponad podziałami może przynieść wymierne korzyści”. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że „Dzięki KDR rodziny mogą korzystać z licznych zniżek i ulg, co realnie poprawia ich sytuację finansową". "Ważne jest, abyśmy kontynuowali rozwijanie tej inicjatywy” – zaznaczyła Barbara Socha, b. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Przedstawiła sukcesy i wyzwania związane z wdrażaniem KDR. „Karta Dużej Rodziny to krok milowy w polityce prorodzinnej. Przez te 10 lat pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie wspólnie działać na rzecz rodzin wielodzietnych.” Profesor Łukasz Hardt podkreślił znaczenie KDR jako narzędzia polityki społecznej. „Karta Dużej Rodziny jest nie tylko wsparciem finansowym, ale także symbolem uznania dla rodzin wielodzietnych.” Burmistrz Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko, opowiedział o lokalnych doświadczeniach związanych z wdrażaniem KDR. „W Tomaszowie Mazowieckim Karta Dużej Rodziny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niej wiele rodzin zyskało dostęp do kultury, sportu i innych usług. Jestem dumny, że nasze miasto aktywnie wspiera ten program” – powiedział. Natomiast Pan Jan Słowik, członek zarządu Lidl Polska, zadeklarował, że pracują nad poszerzeniem oferty rabatów dostępnych z Kartą Dużej Rodziny.

Podczas Panelu Społeczno-Ekonomicznego zostały wręczone wyróżnienia. Statuetkę Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom otrzymało Miasto Tomaszów Mazowiecki, którą odebrał pan Prezydent Marcin Witko, zaś Statuetkę Przyjaciel Dużych Rodzin otrzymał ustępujący z funkcji, wieloletni wiceprezes Zarządu ZDR3+, Andrzej Wach.

W sobotnie popołudnie dobywały się warsztaty z kompetencji wychowawczych dla rodziców. Uczestnicy Zjazdu byli także zaproszeni na Piknik z Okazji Dnia Dziecka nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach organizowanym przez Województwo Łódzkie. Związek Dużych Rodzin był także tam obecny w strefie wystawienniczej. Koła ZDR 3+ z Oddziału Łódzkiego Andrespol i Lubochnia przygotowały dla małych i dużych szereg atrakcji - było malowanie buziek, mnóstwo twórczej zabawy, a nawet popcorn i lemoniada.

    

Również w sobotę odwiedziła nas Pani Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna - Cieślak. Był to czas pełen empatycznych rozmów, zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i dorosłymi członkami ZDR 3+. Okazało się, że wiele naszych fantastycznych pomysłów ma wspólny mianownik z tym, jakie plany dotyczące młodzieży ma Pani Rzecznik.

 

W niedzielę uczestnicy Zjazdu wzięli udział w Mszy Świętej, która była odprawiona w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim. Po Mszy św. tradycyjnie wykonane było wspólne zdjęcie.

Rodziny biorące udział w Zjeździe mogły tego dnia wziąć udział także w wydarzeniach przygotowanych przez Tomaszów Mazowiecki na Przystani Miejskiej. Na piknik zjechały zabytkowe amerykańskie samochody, dostępne były także strefy aktywności sportowych i kulturalnych.

Ogromne podziękowania dla rodzin z Tomaszowa i okolic, które chciały przyjąć pod swój dach rodziny zjazdowe. Bez Waszej otwartości ugoszczenie ich na naszym wydarzeniu, nie byłoby możliwe.

Dziękujemy też wolontariuszom! Patrzenie na Was, jak uwijacie się jak mróweczki, jak pomagacie, jak jesteście zaangażowani - coś wspaniałego! Ogromne podziękowania dla Was wszystkich, zwłaszcza dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.

        

Swoje podziękowania kierujemy również do Katarzyny Malinowskiej oraz Koriny Bulendy, które poprowadziły pro bono w sobotnie popołudnie warsztaty dla rodziców. Dziewczyny, jesteście niesamowite i wyjątkowe!

Z całego serca dziękujemy również naszym darczyńcom, którzy wpłacali na naszą Zrzutkę i tym samym przyczynili się do organizacji tej wspaniałej imprezy.

 

 

Organizatorem XII Zjazdu Dużych Rodzin jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”,

współorganizatorem Miasto Tomaszów Mazowiecki.

    

   

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Partnerem Strategicznym XII Zjazdu Dużych Rodzin jest PKP Intercity.

Partnerami wydarzenia są także: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Województwo Łódzkie,
PKP S.A., Lidl, Sonko, LipCo Foods, Fundacja Uskrzydlamy, MAT Usługi Informatyczne.
 

         

         

Darczyńcą jest:  

Partnerami lokalnymi są: Arena Lodowa, GOOKart Tomaszów Mazowiecki
oraz MZK Tomaszów Mazowiecki.

 

    

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Polsat News, Polska Agencja Prasowa,
Gość Niedzielny oraz Katolicka
Agencja Informacyjna.

           

       

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter