30 czerwca 2020 r.
Oddajemy w wasze ręce Raport podsumowujący prowadzone przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus badania sytuacji dużych rodzin w czasie pandemii. Wyniki badań opracowała Pani dr Anna Bebel.
4 marca 2020 odnotowano pierwszy przypadek COVID 19 w Polsce. Tydzień później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię tej choroby zakaźnej. Od tego czasu mieszkańcy Polski, a także innych krajów Europy i świata, każdego dnia informowani byli o rozprzestrzenianiu się choroby i kolejnych decyzjach rządzących w celu przeciwdziałania dalszym zachorowaniom. Ograniczono możliwość wyjazdów poza granice kraju, wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla powracających do kraju oraz chorych i wszystkich, którzy mieli kontakt z chorymi, odwołano imprezy masowe, a także zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe- zmieniając formę nauki na zdalną.
Pandemia spowodowała niebywałe zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa. Praktycznie z dnia na dzień ludzie musieli dostosować się do nowych realiów: izolacji społecznej, pracy i nauki on-line, zamknięcia wielu obiektów sportowych, kulturalnych, a także sklepów, czy lokali usługowych. Pojawiły się czasowe braki w zaopatrzeniu oraz limity osób w sklepach oraz kościołach. Gospodarkę dotknęła niespotykana od wielu lat recesja, porównywana do wielkiego kryzysu z przełomu lat 20. i 30. XX w. Do tego wszystkiego doszła także niepewność jutra i troska o zdrowie własne oraz najbliższych.
Celem badania, zrealizowanego w formie ankiety przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", było rozpoznanie sytuacji, problemów i głównych potrzeb rodzin wielodzietnych w okresie pandemii. Badanie przeprowadzone zostało techniką CAWI (ankieta internetowa) w okresie 9-26 maja 2020. Miało ono na celu ukazanie wpływu pandemii COVID 19 na 6 podstawowych aspektów:
w rodzinach "trzy plus".
W badaniu udział wzięły 732 duże rodziny.
Pełny raport jest do pobrania (PDF):
RAPORT
Zobacz również: