Stanowisko ZDR 3 Plus w sprawie wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu "edukacja zdrowotna"


21 listopada 2024 r.

Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem ZDR 3 Plus.

Sz. Pani Minister

Barbara Nowacka

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Jana Chrystiana Szucha 25
00-918 Warszawa

 

Reprezentując około 5-milionową społeczność rodzin wielodzietnych, jako Zarząd Związku Dużych Rodzin 3 Plus, czujemy się w obowiązku przekazać Pani opinie, obawy, a także głosy sprzeciwu wobec planów wprowadzenia do szkół przedmiotu: edukacji zdrowotna.

Biorąc pod uwagę gorące dyskusje, jakie wzbudza zawartość tematyczna tego przedmiotu, apelujemy o powstrzymanie się przed tak szybkim włączaniem go do podstawy programowej i danie więcej czasu na szerszą konsultację społeczną.

Nie jest tajemnicą, że najwięcej kontrowersji wywołuje tematyka dotycząca edukacji seksualnej. Z wypowiedzi przewodniczącego międzyresortowego zespołu przygotowującego założenia nowego przedmiotu –  znanego seksuologa, prof. dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, wnioskować można, że właśnie treści dotyczące edukacji seksualnej mają być przełomem w programie nauczania. Sam fakt, że prof. Izdebski jest przewodniczącym komisji, pozwala domniemywać, że istotnie w nowej podstawie programowej nacisk położony jest na tę niezwykle wrażliwą sferę. Trudno się zatem dziwić odpowiedzialnym rodzicom, którzy wyrażają obawy co do tego,  w jaki sposób nieznane wciąż dla nich treści mające wpływ na rozwój nie tylko fizyczny i behawioralny, ale przede wszystkim psychiczny, emocjonalny i duchowy, będą przekazywane ich dzieciom już od przyszłego roku szkolnego, podczas gdy na dzień dzisiejszy nie ma specjalnie przeszkolonej w tym kierunku kadry. Jeśli przedmiot ten ma być obowiązkowy, oznacza to, że liczba nauczycieli tego przedmiotu musi być ogromna. Z dużym prawdopodobieństwem można już dziś przewidzieć, że w wielu przypadkach kompetencje nauczycieli prowadzących tę edukację będą wątpliwe. Rodzice z rodzin wielodzietnych dużą wagę przywiązują do edukacji zdrowotnej swoich dzieci, w tym również do edukacji seksualnej, i w znakomitej większości obszar ten wpisują w sposób szczególny w swoje rodzicielskie prawa i zobowiązania. Świadomi są bowiem, że prawidłowe wprowadzenie dziecka w świat seksualności jest istotnym elementem uczenia budowania właściwych relacji i więzi rodzinnych. O tym, że dobrze wypełniają tę rolę, świadczą chociażby mniejsze wskaźniki samobójstw czy depresji w rodzinach wielodzietnych. Trudno się zatem dziwić, że rodzice chcą sami mieć wpływ na to, z jakich  źródeł wiedzy będą czerpać ich dzieci.

Doceniamy fakt dostrzeżenia, że edukacja zdrowotna może mieć istotny wpływ na sferę duchową, bo tak odczytujemy zaproszenie do zespołu konsultacyjnego ks. Arkadiusza Nowaka. Dziwi nas jednak, że do konsultacji zaproszono przedstawiciela tylko jednej wspólnoty wyznaniowej, a przedmiot ma być obowiązkowy dla wszystkich. Uważamy zatem, że spojrzenie innych duchownych np. prawosławnych czy muzułmańskich  z całą pewnością ubogaciłoby zawartość treściową nowego przedmiotu. Nasza organizacja jest szczególnie wyczulona w tym względzie, gdyż jesteśmy otwarci na wszystkie środowiska, i jesteśmy zdania, że przedmiot edukacja zdrowotna powinien być inkluzywny nie tylko w kwestii treści prezentowanych w tematyce seksualności, ale przede wszystkim w poszanowaniu wrażliwości rodziców i dzieci, na które te treści będą oddziaływać.

Apelujemy zatem, aby przede wszystkim tak ważnej czy wręcz rewolucyjnej, jak mówi prof. Izdebski, zmiany w programie nauczania nie wprowadzać w tak szybkim tempie, które naraża ten projekt na ogrom błędów i odrzucenie a priori przez znaczną część rodziców. Nie chcemy, aby stał się źródłem  wzrostu negatywnych reakcji społecznych. Tak ważnym zmianom, w naszym odczuciu, należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu  na konsultacje tak, żeby realnie służył poprawie świadomości zdrowotnej młodego pokolenia. Dlatego jesteśmy przeciwni wprowadzeniu nowego obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna w obecnej formie i w planowanym terminie.

Podpisano: Radosław Waszkiewicz

Prezes, Związek Dużych Rodzin 3 Plus

 

Dobrowolne wsparcie naszych działań


Bądź częścią działań realizowanych przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus i wpływaj na pozytywny obraz dużych rodzin Polsce! Dzięki Tobie przeprowadzamy badania i przygotowujemy raporty dotyczące potrzeb dużych rodzin. Współpracujemy z ministerstwami, samorządami, gminami. Prowadzimy linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, akademię talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty i szkolenia dotyczące komunikacji w rodzinie. Dzięki Tobie możemy się stale rozwijać i reagować na potrzeby rodzin.

 

Uruchomienie narzędzia zostało zrealizowane ze środków NIW-CRSO w ramach programu PROO.

Wybierz kwotę wsparcia

Możesz zrobić jeszcze więcej! Przekaż nam 1,5% podatku. Zadbamy o to, aby właściwie spożytkować przekazane nam fundusze.
KRS 0000396361
cel szczegółowy: darowizna na cele statutowe

Można nas także wesprzeć bezpośrednią wpłatą na konto:
ING Bank Śląski S.A.
97 1050 1012 1000 0090 3022 4431
tytułem: darowizna na cele statutowe

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter
Facebook link